
Per Magnérs Väg 1, Frösön-Berge
Slutpris
1 975 000 kr
Intresserad?
Denna villa är såld, men du kanske är intresserad av liknande objekt till salu?
Per Magnérs Väg 1, Frösön-Berge (Östersund)
Villa med stor potential med lugnt & barnvänligt läge på rymlig tomt!
-
TypFriliggande villa
-
Boarea96 m²
-
Tomtarea1 658 m²
-
Driftskostnad36 751 kr/år
Välkomna till vackra Frösön och denna villa med sjöutsikt och stor potential i lugnt, populärt och barnvänligt område. Här är det dags att dra på sig snickarbyxorna och skapa er framtida drömbostad av denna villa som till stor del är i original från byggnadsåret. Bergvärme är installerat så ni får de bästa förutsättningarna till ett boende med låga driftskostnader.
Här finns plats för den stora familjen med tre sovrum på entréplanet, gillestuga och ett sovrum i källarplanet samt dessutom ett extra sovrum på övre planet då en del av vinden är inredd och den andra delen fungerar som ett mycket praktiskt förrådsutrymme. Det vidbyggda garaget nås praktiskt från källarplanet och här finner ni även tvättstuga, wc, matkällare, hobbyrum samt pannrum att disponera och renovera enligt familjens behov och ideer.
Entréplanet har förutom sina tre sovrum ett kök med matplats, vardagsrum med hörnläge som har härligt ljusinsläpp och ett badrum med badkar. Från köket nås altanen under tak på husets baksida.
Den rymliga tomten med hörnläge har stora ytor för barnens lek och passar även perfekt för den odlingsintresserade med trädgårdsland, bärbuskar och gott om plats för exempelvis ett växthus.
Läget är mycket fördelaktigt för er som önskar bo nära naturen med skogen som granne för promenader, bär-och svampplockning, barnens lekar och kojbyggen och dessutom endast en kort promenad från Storsjöns strand.
Här bor ni i lugnt populärt område med närhet både till nöjen, stadens puls och allmän service. Här passerar flera populära promenadstråk bl a runt Frösöberget med magnifik utsikt över Jämtlandsfjällen, Storsjön och Östersund. Här går Stadsbussarna i linjetrafik. Här finns också gott om cykelvägar för både landsväg och i kuperad terräng. I närheten finns en stor anläggning för ridsport med möjlighet att hyra stallplats.
Välkomna att anmäla er till visning!
Storsjömäklarna
Kontakta oss om du är intresserad av liknande villor till salu eller vill ha en fri värdering av din nuvarande bostad!
Bilder





























Område
I närheten
Här bor ni granne med den storslagna naturen, Ladängens skidområde för utförsåkning och preparerade längdskidspår. Gångavstånd till utsiktstornet med servering och restaurang.
Området är mycket populärt för rekreation och friluftsliv. Det är endast fem minuter bilväg till Östersunds centrum. Goda bussförbindelser.