Välkommen till denna väldisponerade och ljusa lägenhet med äldre charm. Här finns fina möjligheter för en köpare att renovera ytskikten efter eget tycke och smak. Detta är ett bekvämt boende med stor balkong mot den lummiga innergården och med en fräsch tvättstuga i huset. I föreningen finns också gott om gemensamhetslokaler såsom vävstuga, bakstuga, hobbyrum och bastu.
Lägenheten välkomnar med en rymlig möblerbar hall. Vidare in i vardagsrummet ligger omsorgsfullt bevarad ekparkett och här finns plats för soffmöbler och ett matbord om så önskas. Från vardagsrummet nås den härliga balkongen där kvällssolen värmer ända tills den försvinner bakom husen. På balkongen finns plats för ett litet bord och ett par stolar så att man kan sitta och njuta och titta ut över lugnet på den fina innergården. Köket har kvar sina originalstommar med gott om förvaringsutrymmen. Kökets matplats rymmer fyra personer och de tre köksfönstren ger ett mycket generöst ljusinsläpp vilket gör detta till en plats att trivas på. Badrummet renoverades år 2001 och är mycket fräscht med kakel och klinkergolv. Från det rymliga sovrummet nås en praktisk klädkammare som erbjuder gott om förvaringsmöjligheter.
Lägenheten har ett perfekt läge i området nära både bussar och service så som matvarubutik, restauranger, skola, dagis, gym och ett trevligt nyöppnat bageri. En promenad ner till Östersunds centrum tar endast 15 minuter.
Välkomna!