Välkommen till denna trevligt renoverade villa med lättskött tomt och närhet till Storsjön. Villan har tidigare tjänat som färjevaktarbostad och här bor man lantligt med hög standard och pendlingsavstånd till Östersund!
Det charmigt runda fönstret i ytterdörren välkomnar er till en rymlig villa med genomtänkta detaljer och lyxig känsla. Hela entréplanet erbjuder behaglig golvvärme och i hallen ligger ett vackert och tåligt skiffergolv. Tack vare den öppna planlösningen får man ljusinsläpp från fyra olika väderstreck vilket gör att det känns extra stort och luftigt. Både vardagsrum och matplats har ett vackert parkettgolv i ek och här ryms både soffa, soffbord och matsalsmöbel. Väggarna varieras med stilrena vita tapeter och snygga färgglada fondtapeter. Köket inspererar till matlagning med sin praktiska köksö som erbjuder goda arbetsytor och gott om förvaring. En snygg detalj är taklampan som även fungerar som fläkt och istället för kylskåp finns utdragbara kyllådor. Entréplanet bjuder även på ett badrum med helkaklat duschutrymme och en stor altan som är utrustad med vindskydd och har gott om plats för grill och utemöbler.
Den vackra trätrappan tar oss upp till den övre hallen där det finns utrymme för en skön fåtölj och ett mindre bord. Härifrån har man vacker utsikt över Storsjön och Sannsundsbron. Det lyxiga badrummet bjuder på alla tänkbara bekvämligheter såsom bubbelbad, takdusch, bastu och relaxavdelning. Både i bastu och badrum finns infälld ledbelysning och klinkergolvet är utrustat med värmeslingor. Från relaxen når man den stora balkongen där det finns gott om plats för bekväma utemöbler. På det övre planet finns även två stora sovrum, klädkammare och ett kontor.
I källarplanet finns gott om förvaringsmöjligheter i olika utrymmen. Två stora matkällare, två stora förråd och ett mindre förråd underlättar förvaringen. Här finns också ett pannrum och en praktisk tvättstuga.
Tomten är lättskött med stora gräsytor, tallar, björkar, svarta vinbär, rabarber, äppelträd och en grönskande häck mot vägen. En kombinerad redskapsbod och hundkoja följer med på köpet och är utrustad med egen frostvakt.