Tomten har ett fritt läge och här finns det plats att bygga både ett stort hus och ett större garage utan att det på något sätt blir trångt. Tomten är grovplanerad, har indraget V/A och med två bergvärmehål, på totalt 230meter, så är det även förberedd för bergvärme i både hus och garage. Det finns även en gjuten betongplatta med golvvärmeslingor som är förberedd för ett garage. Plattan är även förberedd för vatten och avlopp och den skulle även kunna användas som grund för ett boningshus.
Byggrätten på tomten är på totalt 180 kvadratmeter varav 50 kvadratmeter för garage/uthus. Bostadshuset får uppföras i två plan och med en byggnadshöjd på 7 meter.
Ett hundratal meter från tomtgränsen stannar stadsbussarna (nummer 2) och det finns fina cykelvägar som lede hela vägen in till stan. Från Lugnvik in till Östersunds centrum är det ca 3 km. Till Lugnviks centrum, där ni finner skola, förskola, hälsocentral och lunchmatställen, är det inte mer än ca 400 meter.
Lugnvik ligger vackert vid Storsjöns strand och den äldre trähusbebyggelsen uppfördes på 30-talet medan en stor del av dagens lägenhetsbestånd byggdes i mitten av 70-talet. Vid stranden finns ett flertal bryggor och båthamnar där man kan bada eller bara njuta av utsikten. I lugnvik finns det fina elljusspår som erbjuder fina möjligheter till löpning sommartid och skidåkning vintertid. Det finns ett rikt föreningsliv i Lugnvik och bland annat har Östersund scoutkår sin verksamhet i lugnvik. En bit från Lugnvik ligger en den populära badsjön Önsjön där det finns bryggor, hopptorn och servering.