Såld

Åkersjön 218, Åkersjön

Slutpris
1 100 000 kr
Boarea / Biarea / Tomtarea
80 / 40 / 2 270 m²
Rum
4 R.O.K. varav 3 sovrum
Typ
Fritidshus
Upplåtelseform
Friköpt
Byggår
1938

Renoverat bostadshus i skoterparadis

Med utsikt över Åkersjön och med gångavstånd till alla bekvämligheter ligger detta renoverade fritidshus som har plats för hela familjen samt garage för både bilar och skotrar. Bostadshuset har på ett genomtänkt sätt renoverats för att skapa ett trivsamt fritidsboende i en härlig barnvänlig miljö där ni har närhet till både affär, hotell, skoterleder och skidspår.

Bostadshuset har ett renoverat kök och matplats i öppen planlösning med fantastiskt ljusinsläpp med fönsterpartier åt tre håll samt utsikt över Åkersjön. Kök, matplats och storstuga har renoverade ytskikt med slipat vackert trägolv samt allmänt passande materialval. Här kan familj och vänner umgås och njuta av värmen från braskaminen. Köket inbjuder till matlagning samtidigt som ni kopplar av efter en dag på fjället med ett glas vin. På vårkanten kan ni njuta av värmen på den stora altanen mot entrésidan med vacker utsikt över Åkersjön. När ni vill handla varor på mataffären eller utnyttja det som Hotell Fjällgården erbjuder har ni gångavstånd. Badrummet är i originalutförande.

Övre plan har tre sovrum varav ett kan användas som allrum. Allrummet har braskamin som ger en härlig värme. I källarplanet finns möjligheten till att skapa ytterligare bostadsutrymmen som stor relaxavdelning. Källaren som har full ståhöjd använd idag som förråd.

Bostadshuset har på entréplanet allmänt nya vackra ytskikt, uppfräschat kök och matplats samt storstuga med ny braskamin. Hall och trapp till övre plan har pärlspont på väggarna. Ny ytterpanel och nytt yttertak. Luftvärmepump installerades 2014 och huset har låga driftskostnader.

Till Hotell fjällgården och matbutik är det ca 100 meter.

Centralt i Åkersjön har ni allt inom bekvämt avstånd. Här finns milsvida välpreparerade skoterleder som går att utforska både upp mot fjället och för att hitta flera av de trevliga kaffe och matstugorna. De välpreparerade skidspåren finns i anslutning till fastigheten 30 meter bort. Åkersjön har lämpliga lätta slalombackar för hela familjen.

Välkomna på visning.

Visa hela beskrivningen Bilder

Björn Löfgren

Reg. fastighetsmäklare
Telefon
073-843 25 55
E-post
Kostnadsfri värdering
  • Välkommen till Åkersjön
  • Bostadshuset med högt läge
  • Kök mot storstuga
  • Storstuga med avkopplande miljö
  • Sovrum / allrum övre plan
  • Åkersjön 218
  • Soldyrkan på våren
  • Skotergarage med vedbod
  • Garage vid vägen
  • Härlig vy
  • Skidspår i anslutning till fastigheten
  • Här rinner det en bäck på sommaren
  • Renoverad storstuga
  • Storstuga
  • Storstuga mot kök
  • Värmande braskamin
  • Storstuga
  • Matplats
  • kök och matplats
  • Kök
  • Kök med bra avlastningsytor
  • Matplats
  • Altan delvis under tak
  • Hall med pärlspont
  • Badrum
  • Badrum
  • Sovrum
  • Sovrum
  • Sovrum
  • Braskmin på övre plan i allrum/ sovrum
  • Sovrum
  • Övre hall
  • Fastighetskarta

Kostnadsfri värdering

Hör av dig! Vi återkommer så snart vi kan.

Kunde inte skicka. Var vänlig kontrollera att alla obligatoriska fällt är ifyllda.
Skickar, var god vänta...
Formuläret har skickats!
Ett fel uppstod, försök igen eller kontakta oss via e-post eller telefon.